Analiza projektów budowlanych

Planujecie budowę swojego wymarzonego domu. Kupiliście projekt. Skąd jednak macie wiedzieć, czy projekt wykonany jest prawidłowo? Że nie ma w nim żadnych błędów? Około 95 procent projektów gotowych zawiera zasadnicze błędy. Nie drugorzędne, lecz całkowicie podstawowe, jak np. niepoprawnie zaprojektowane fundamenty. O ile były projektowane, a nie tylko narysowane.

Czy wiecie, że warunkiem przyjęcia projektu przez urząd jest spełnienie warunków formalnych, lecz nie poprawność tego projektu?

Za poprawność projektu odpowiada projektant. Co jednak, jeśli od 20 czy 30 lat popełnia wciąż te same błędy i stosuje technologie obecnie niewskazane, szkodliwe czy błędne? 

Za poprawność prowadzenia budowy odpowiada kierownik budowy. Niestety często z uwagi na znajomość z ekipami budowlanymi, kierownicy przymykają oczy na popełniane przez robotników błędy. 

Uproszczenia i oszczędności popełnione na etapie budowy pozwalają zaoszczędzić kilka tysięcy… ale tylko podczas budowy. Niestety okazuje się, że te oszczędności po kilku latach prowadzą do uciążliwych remontów, których koszty kilkakrotnie przekraczają „oszczędności” poczynione w trakcie budowy. Na przykład niedokładne zagęszczenie gruntu pod podłogę na gruncie prowadzi do przerwania izolacji przeciwwilgociowych oraz osiadania podłogi. Rzecz nie do naprawienia bez generalnego remontu. 


Audyty – ceny usług:


Audyt projektu architektoniczno-budowlanego

analiza opisu technicznego oraz wszystkich rysunków projektu pod kątem poprawności rozwiązań budowlanych oraz obecnego stanu wiedzy technicznej. Cena 500 – 1500 zł netto (im mniej błędów, tym niższy koszt audytu). Efektem audytu jest opracowanie w postaci tekstu z odniesieniami do poszczególnych punktów projektu.

Audyt projektu architektoniczno-budowlanego z rysunkami

jak wyżej, ale z dodatkowymi poprawnymi rozwiązaniami w postaci rysunków technicznych. Cena 1000 – 2500 zł netto.

Audyt projektu konstrukcyjnego

bez wykonywania obliczeń konstrukcyjnych – opiera się na wskazaniu błędów w układzie lub braku zbrojenia, położeniu elementów konstrukcyjnych, doboru stropu, drewnianych elementów konstrukcji dachu. Cena 500 – 1500 zł netto.

Audyt projektu konstrukcyjnego z obliczeniami

dodatkowo przeprowadzam obliczenia konstrukcyjne – cena ustalana indywidualnie w zależności od skomplikowania projektu i przyjętych rozwiązań.

Audyt trwającej budowy

taki audyt najlepiej wykonać na podstawie audytowanego wcześniej projektu.

Z czego wynika taka potrzeba? Niestety często ekipy budowlane próbują „uprościć” projekt. Takie działania to uproszczenia wyłącznie dla wykonawcy. Dla inwestora zmiany wprowadzone przez ekipę to późniejsze problemy. Od drobnych, jak odpadające płytki, po poważne, jak pękające ściany lub wilgoć pod podłogą.

Kierownik budowy ma za zadanie dopilnować ekipy budowlane również pod kątem budowy zgodnie z projektem. Jeśli jednak w projekcie jest błąd, powinien go skonsultować z projektantem, a następnie zmianę wpisać do dziennika budowy.

Również projektant ma prawo wejść na budowę i skontrolować, czy prace przebiegają zgodnie z projektem, którego jest autorem. Rzadko jednak projektant korzysta z takiego prawa.

Cena 150 zł/godzinę netto

Liczba godzin zależy od rzetelności wykonawców. Należy liczyć się z czasem 1-1,5 godziny dziennie gdy pracują wykonawcy.


Co daje Ci audyt projektu?


 • możliwość uniknięcia błędów już na etapie projektowania
 • budynek o poprawnej izolacyjności
 • brak podmakania budynku
 • brak mostków termicznych
 • możesz zaoszczędzić od kilku do kilkuset tysięcy złotych unikając poważnych błędów


Każdy projekt musi zawierać oświadczenie, że projektant wykonał go zgodnie z przepisami oraz aktualną wiedza budowlaną.

Niestety często ta „aktualna wiedza budowlana” jest zgodna z tym, co można było osiągnąć kilkadziesiąt lat temu. Gdy dostęp zarówno do dobrych materiałów budowlanych, jak i wiedzy, był ograniczony lub wręcz niemożliwy.

Niestety błędy budowlane powielane są każdego dnia. Zarówno w projektach, jak i na budowie.


Każdy projekt domu jest inny.

Mimo tego, że często korzystacie z tzw. projektów gotowych, to każdy z budynków, zgodnie z prawem, MUSI zostać poddany adaptacji.

Polega to między innymi na:


 • wzmocnieniu konstrukcji ścian i dachu do lokalnych warunków śniegowych i wiatrowych
 • dopasowanie (zaprojektowanie) fundamentów do nowych obciążeń oraz rodzaju i wytrzymałości gruntu
 • określenie głębokości posadowienia
 • dobór odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej / przeciwwodnej
 • przeróbki funkcjonalności, przestawienie ścian działowych lub nawet konstrukcyjnych.


Zdarza się że nowe, wykonane na indywidualnie zlecenie projekty, zawierają mnóstwo błędów. Co więcej, często nie są zgodne z aktualną techniczną wiedzą budowlaną!


Błędy, które powtarzają się najczęściej, to:


 • brak badań geotechnicznych gruntów i co za tym idzie :
 • brak właściwie zaprojektowanych fundamentów;
 • nieprawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa
 • nieprawidłowo dobrane materiały izolacji termicznych
 • nieprawidłowy układ warstw ścian, dachu, podłóg i stropówDlaczego miałbyś mi zaufać?


 • w 2003 roku ukończyłem studia drugiego stopnia na Politechnice Poznańskiej zdobywając tytuł magistra inżyniera budownictwa;
 • pracuję na budowach i w branżach powiązanych z budownictwem od 1997 roku
 • kilkanaście lat pracowałem jako nauczyciel w technikum budowlanym, przygotowując także uczniów do olimpiad budowlanych;
 • od 2012 roku jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Akademii Kaliskiej, uczę studentów projektowania konstrukcji betonowych, żelbetowych, murowych, drewnianych, badania gruntów oraz projektowania fundamentów;
 • regularnie uczestniczę w szkoleniach i konferencjach naukowych;
 • nadzoruję praktyki zawodowe studentów;
 • prowadzę własną firmę budowlaną, wykonując zarówno projekty konstrukcyjne, jak i stawiając domy w konstrukcji szkieletowej;
 • przez kilka lat pełniłem rolę moderatora na grupie fb „domy bez błędów”
 • wykonuję opinowanie różnych sytuacji budowlanych, jak pękanie budynków, zawilgocenie budynków, przemarzanie ścian


Porównanie i analiza kosztorysów

Otrzymałeś wyceny od wykonawców? Musisz wiedzieć, że wiele dodatkowych kosztów pojawia się w trakcie budowy. Lepiej zdawać sobie z nich sprawę już wcześniej. 

Czasami sami wykonawcy nie wykazują pewnych prac w wycenie, aby wydać się „tańszymi” niż konkurencja. W ten sposób uczciwe firmy tracą klientów, a oszuści pojawiają się jak grzyby po deszczu.

Jeśli więc masz już wycenę i chcesz sprawdzić, czy nie będzie w trakcie budowy generować dodatkowych ukrytych kosztów – zapraszamy. Jeśli chcesz porównać kilka kosztorysów i ich rzeczywistą konkurencyjność – chętnie się tym zajmiemy.

Opinie remontowo – budowlane

Kupujesz dom z drugiej ręki? Pamiętaj, że sprzedający nie poinformuje Cię o wadach budynku, a na pewno nie o wszystkich. Z prostej przyczyny – on chce pozbyć się nieruchomości.

Pośrednicy natomiast żyją z premii od transakcji. Im również zależy na sprzedaży, a tylko chwalebne wyjątki potrafią powiedzieć o nieruchomości coś więcej, niż jest napisane w folderze reklamowym.

Takie rzeczy potrafi dostrzec i ocenić tylko osoba z dużym doświadczeniem budowlanym i zupełnie bezstronna.

Jakie opinie wykonywaliśmy i przy jakich budynkach pracowaliśmy? 

© 2022 Mipikon domy do składania | Polityka prywatności